Karel | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Karel

Zveřejněno 2.10.2019

Myslíte si, že se to nemůže nikdy, ale opravdu nikdy stát. Že taková situace není v seznamu ani na pořadu dne. Že jsou jedinci, kteří se vymykají běžnému chodu dějin, prostému koloběhu života. Proč? Pro peníze? Pro slávu? Na to není rozumná a logická odpověď, prostě to tak… cítíte. 

S roky, kdy se image konkrétní osoby díky médiím, stylistům a grafikům téměř nemění, doznáte přesvědčení, že ikona má stále jeden a tentýž věk. A bude to tak na věky. Z ikony se stane jistota. Nesmrtelná. Jistě, je to pitomost, ale… tolik líbivá a pod kůži se deroucí. 

Ikony jsou součástí něčeho výše a více. Občas vás to napadne. Jsou neodmyslitelnou částí nenahraditelného. Cosi jako socha v parku nebo starý tisk v trezoru, jako staletá cukřenka jídelního setu u nás na zámku, třeba. 

Jednoduše, že jsou jako vybavení pokoje. Na furt. Běžní smrtelníci do pokoje vstupují, procházejí jím a opouští ho, někteří se zapíší do pamětní knihy, jiní se zapíší jen na hladinu vody. Ale pak jsou ti, kteří prostě tvoří ten pokoj. Tvoří dějiny. 

Desítky let, generace, od rána do večera jsme o něm slyšeli, četli nebo… ho poslouchali či viděli. 

Když mi muž pověděl, že v noci zemřel jeden kluk z Plzně, mojí Plzně, chvilku jsme na sebe koukali - jak jen to je možné, že zemře ikona, ač v oboru, který vás osobně nijak nebere, přesto… ikona. Mistr. Bylo mi smutno. Nevím, jestli úplně po Karlovi, ale stopro po procitnutí, že nesmrtelnost neexistuje, že nikdo nemáme nic jistý, až na jednu skutečnost. A také, že z pokoje jménem „život“ zmizela jedna jistota. 

R.I.P. 

Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(4.10.2019 23:24:25)

Taky mi došlo, že jsem měla pocit, že je nesmrtelný. Smutné. Člověk vždy s úsměvem, bez afér, bez stížností. Prostě Mistr.

(5.10.2019 08:55:47)

Jako... jako kdyby mizel jeden svět. Končil. Jedna jistota. 

(5.10.2019 13:48:59)

Přesně! Skončila záruka slušnosti. 

(2.10.2019 20:16:17)

Bože, Blanko,

všechna Vaše slova jsou skutečnost , jsou naprostá pravda a já je vnímám o to citlivěji po 8. červnu 2019/ však , jak jsem psal/.

Karel je a bude pro nás vždy špičkovým profesionálem. Legendou, se kterou jsme se měli za našeho mládí příležitost potkat osobně zde v Jihlavě. Úžasný člověk.

A Vy ? Vy jste na té, v životě, správné cestě.

Moc všechny pozdravujeme na zámek a vzpomínáme.

Naďa a Mirek z Vysočiny

(2.10.2019 21:17:27)

¨Miroslave, prvně pozdravy domů, a víte, já neumím kondolovat, neumím ani povědět drhému, tomu, kdo zůstává, povědět mu, co třeba, co by pomohlo. Neumím... Dnešní text je maximum... :-(