Katalánské léto v Dolomitech | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Katalánské léto v Dolomitech

Zveřejněno 11.8.2019

Jasně, žijeme v Dolomitech, tedy v severní Itálii, na dotek bývalé hranice s říší rakouskouherskou v kraji Veneto v zemi Ladinů. Trochu chaos :-) a letos je to ještě divočejší!  Nebo spíš „jiný“.  Tohle léto máme katalánské… Kdepak španělské, KATALÁNSKÉ! 

Poskytli jsme politický azyl osmdesátce katalánských exkurzionistů a už třetí týden nám nad hlavami vlají jiné vlajky, než běžné ladinské. Viva la República Catalana! 

A že si jižní sousedé umí života užívat, netřeba zdůrazňovat, mají naprosto odlišný denní režim, spíše tedy noční režim, a v kempu si postavili dokonce polní kuchyni. Stan má 8 na 12 metrů, dřevěnou zvýšenou podlahu, přívod vody a elektřiny, odvod odpadu…, montovala ho četa Albánců celý den! 

Kuchyně žádá příkonu na téměř celý výkon vodní elektrárny Fedaia / Malga, až nám skorem nezbývá proudu pro ostatní turisty, ani na ohradník pro kravky. Uvnitř katalánského šapitó panuje ostrý kuchař z Pyrenejí, denně mu vozí speciální dodavatel zásoby… a když ve 14h přesně zabuší na hrnce, víme, že bude jíííízda. Další jízda! 

Paellu milujeme, kde se dá, tam ji kupujeme a jednou jsem ji na venkovském trhu na jižní hranici Francie a se starým kuchtíkem, co neuměl žádné řeči a špatně i jeho vlastní, hodiny připravovala. Nevím, kdo z koho byl tenkrát víc na mraky :-) Jedno vím ale jistě, u nich doma jí říkají „Arroz a la catalana“, a nám právě opět přistála na stole! Pánev, do které by se vešla Mia i Eli i s polštářkama.

Voní kořením, vínem a dary moře, voní celou malgou, lákají kolemjdoucí a… my dodáme vždy pár lahví bublinek a oni tu ukrutnou pánev plnou dobrot! Takových dělají deset v kupě! 

A co pak? Jeden by se odvalil do klidu, ne však u nás v kempu, tady se pokračuje… Naposledy to byla crema catalana :-) s poctivě zapečeným „víčkem“ dokonale křupajícím! My jí můžeme se skleničkou prosecca. Tak bon gust, pokud taky obědváš!   

No a pokud máš chuť na tradiční katalánský desert, pak nalistuj stránku 293  Příběhu opravdové vášně. Je to můj soutěžní kůň :-) Není těžké crema catalana připravit, jen… je třeba to vzít fakt poctivě, včetně finále! Jako ostatně cokoli! 

A opět pár fotek.

Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(12.8.2019 13:16:19)

Hola amigos! Pajeja je výborná, zrovna minulý týden jsem ji dělal ! LUXUS :-) 

(12.8.2019 13:22:41)

Dodnes ses mi nepochlubil cestou ryze v utajení na zámek... s chlebíčkama :-)  

(12.8.2019 14:24:04)

Jo,to bylo tajný !  Měl jsem strach ,že mě někdo přepadne a chlebíčky sežere :-) :-) A to by mě fakt štvalo ,bo vím jak je P. miluje :-)  Dali jsme k nim prosecco ...Trošku jsme tam pak pošíbovali s nábytkem ... vše oukej :-) 

A zámek jako ...to je opravdovej zámek!!! Krásný !!!

(12.8.2019 16:42:11)

slyšela jsem něco o... ale to asi není pravda, viď :-) Jsem ráda, že tam bylo VŚE ok a žes pomohl tomu postaršímu pánovi vyhnat Bílou paní :-)

(12.8.2019 17:09:19)

Neboj všechno OK... hrozně jsme se u toho nasmáli :-) šlo  to jak po másle... třeba ty hodiny ,ty jsou fakt pěkný :-):-)  Jó,a paní jsme dali co proto ! 

(12.8.2019 20:33:52)

voči z ježka... :-)

(12.8.2019 08:26:59)

Blani, s Tvým reportem a fotem opět krásné ráno. Miluju Katalánsko a moc jim fandím.

Nebyla by jedna pánev navíc? tečou sliny potokem.

Pozdrav do Dolomit tam pod Horu, a nebylo by taky trochu tepla?odjíždím sice zítra na jih Čech,ale ani tam nemá být moc tepla.

80+5 velkých pusou posílám! :-))))

 

 

(12.8.2019 08:55:29)

Přesně tak, a tak mě napadá, asi jednou pořádnou pánev s "pajejou" udělám v zámeckém parku a pozvu každého... kdo ji miluje!  Takže, bacha, podzim to jistí! 

Krásný den na jih!