Strážní andělé | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Strážní andělé

Zveřejněno 7.6.2019

Když spíme, bdí. Dvacet čtyři hodin denně, každý den v roce jsou na telefonu. A tam, kde telefony mohou zlobit, jako třebas u nás pod Marmoladou, chodí s vysílačkou i na toaletu. Běžný občan tu má povinnost oznámit nehodu, úraz či člověka v nouzi, nic víc. Nemusí pomáhat, zachraňovat. Oni mají povinnost pomoci. Pokud se jí nezhostí na 100%, je to trestný čin. Přijali to o své vlastní vůli.

Mají výcvik, uniformy, kurzy, sanitky, mají odvahu a jakýsi vyšší smysl pro pomoc druhému…, a mají také vše další, co jim zachraňovat pomáhá. Když je zavolají, když zazvoní poplach, ať již se nachází v jakékoli situaci, musí jít. Nesmí odmítnout. 

Když jíme, hrajeme si s dětmi, pracujeme, milujeme se nebo jen tak postáváme na baru se sklenkou dobrého vína, oni čekají. Připraveni. Čekají na signál, že mají jít riskovat zdraví a životy pro druhé.  Často je námi zachraňovanými atakována jejich trpělivost či trestní odpovědnost, aniž by cokoli udělali špatně, či vůbec. To vše ve volném čase tohoto zvláštního typu lidí. Především pak zde v horách, za místních velmi náročných povětrnostních podmínek a v terénu, který není jejich práci přímo nakloněn, ale úrazům na lyžích, s motorovkama nebo při lezení… je příznivý až příliš. Jsou v provozu nestále. Já si to už vyzkoušela, jaké to je, potřebovat jejich pomoc! 

Mají mnohdy svoji vlastní náročnou práci, studují nebo podnikají. Mají rodiny, sny a plány, pak přijdou domů a čekají. Co noc, co víkend, co svátek, co vánoce nebo… třebas i když nemají zrovna „dobrý den“. Čekají, aby mohli… 

Jsou tam někde v dálce. Třebas unavení, ale pořád připraveni. Jsou jako, ale ano, je to tak, jsou jako strážní andělé! Kdepak, nepřeháním a není to levné klišé! Oni, dobrovolní záchranáři, stejně tak, jako ti andělé, slouží a pomáhají lidem zadarmo. Ne z povinnosti, ne za něco, ale protože věří… Protože chtějí, protože pomáhat je jim vrozené. Věřím, že stejně to tu mají dobrovolní hasiči a horská služba. Je to až neuvěřitelné, že snad z každé rodiny v okolí je alespoň jeden aktivní dobrovolník. 

Když mi volali helikoptéru, aby mne při začínajících povodních a souběžně též začínajícím porodu dostala do nemocnice, už nemohla vzlétnout. Přijeli ale oni. Pak další. Věděla jsem, že se mohu spolehnout! Porodila jsem v jejich sanitce kdesi na silnici, tady u nás v horách. V klidu. Muž stál za dveřmi té sanitky, venku v dešti a tmě, odkláněl auta okolo projíždějící a prý tenkrát že se rozhodl. Má co vracet. A tak se začal aktivně připravovat. 

Přijali ho. Nastoupil do kurzu a za pár týdnů, už jen dnů vlastně, začíná sloužit. Několik kurzů absolvoval v Čechách, v Itálii se stal i certifikovaným operátorem AED, ale teď míří k cíli, který je pro mne osobně jedním z nejvyšších… Děkuju Ti, Pavlíku! 

Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(8.6.2019 22:03:04)

Strážní andělé. Nikdo nezná tenkou hranici mezi životem a smrtí tak dobře jako oni. Jejich práce není pro každého, je to poslání. Chovám ke všem nesmírnou úctu. 

Blani, nevyslovené dokážeš tak nádherně položit na papír! Vezmi tužku a ...

Vzkaz pro pana P. - klobouček jak cyp :-)

(8.6.2019 22:07:01)

Třes ruky nebo magická posloupnost čísel časomíry :-))))

(9.6.2019 07:04:29)

A tomu chlápkovi to vzkážu, až ho uvidím :-) Právě jede s Eli na její první velké běžecké závody bez lyží... Domoliti Extreme Trail a protože Eli je pro organizátroy moc malá, musí běžet celý závod s ní :-) Ha ha, to bude divočina :-) 

(8.6.2019 22:03:02)

Strážní andělé. Nikdo nezná tenkou hranici mezi životem a smrtí tak dobře jako oni. Jejich práce není pro každého, je to poslání. Chovám ke všem nesmírnou úctu. 

Blani, nevyslovené dokážeš tak nádherně položit na papír! Vezmi tužku a ...

Vzkaz pro pana P. - klobouček jak cyp :-)

(9.6.2019 07:02:47)

Jani, ani já si to moc nikdy neuvědomovala, jak píše Pecička, prostě se říká, bacha, jedou hasiči, hele jsou tam záchranáři, prostě... cosi, co existuje, ale ani nevíme jak k tomu došli...  Dnes to vidím tak, že jsem byla prostě jako mnozí jiní slepá, nároková na jejich přítomnost, ale nechápající jejich svět, poslání ani odvahu...

(7.6.2019 21:36:55)

Milá Blaničko, až Ti bude o těch třicet více, řekneš, uděláš toho tolik, co bys nikdy nepředpokládala. To je to pozitivní na stáří, jen by se mi chtělo říci za těch třicet, tak vidíš holčičko, všechno je jinak.Přibude tolerance ještě ve větší míře, nadhledu,nešetříš slovy,ale.......kolik já jsem toho neuměla říci....dnes občas lituju, koloběh života nezastavím. Díky za naše přátelství, moc si ho vážím.

Krásné letní dny!

(7.6.2019 21:47:24)

Moje milá Helenko, děkuju za podporu a krásná slova..., věřím, že to tak jednou bude, ale mám strach, aby na některá ta slova nebylo pozdě. Vidím to na rodičích a věřím, že by jeden z nich jistě chtěl... ta slova umět povědět, ale už ani neví, proč by to dělal... Nepoužíváním se vytratí. Jeden dojde k tomu, že pokud je nepotřeboval doposud, dožije bez nich. Je to děs, ale ona pokora je mnohdy nahrazena tichem a rezignací a srdcem tak zatvrdlým, že už ani plakat neumí... Raději se to naučím dřív :-) 
DObrou :-)

(7.6.2019 20:33:26)

S obdivem, úctou, pokorou, smekám! :-)))

 

 

Ahóóóój!

 

(7.6.2019 20:57:23)

Chtěla bych mu povědět asi totéž, ale moc to neumím... i v tomhle se stydím :-) Děkuju, Helenko! Díky u za pana P. 

Krásný víkend do Čech!!

(8.6.2019 09:23:21)

Respekt, respekt,opravdu!! Já si vždy vážil lidí ,kteří jsou ochotní riskovat svůj drahocenný život pro ostatní. Někdo z těch obyčejných lidí se nad tím ani nepozastaví, jen řeknou ,třeba ,jedou hasiči ... Ale ONI jedou někam dobrovolně ,kam by z nás nikdo jet nechtěl ! Proto Pavle,ty vole,si King!! A ty,Meruňko,když to P. "neumíš" říct jak bys třeba chtěla ...pošeptej mu to pod peřinou . To půjde,uvidíš jakou bude mít radost :-)      Opatrujte se ❤

(8.6.2019 13:10:04)

Jeden kamarády potřebuje, aby pochopil :-) 

Díky milý Pecičko!  Nějak to zkusím, leč v tomhle věku si nejsem jistá, zda si TOHO všimne :-) :-) 

(9.6.2019 00:03:47)

Nevím čí věk myslíš. Jestli Pého ,tak to tak nevadí :-) Buď si toho všimne hned a nebo mu to dojde později a bude si myslet ,že měl krásnej sen :-) No a jestli myslíš tvůj ...hele ,když si schopná vyběhnout Marmoladu , zdoláš i tuhle hroudičku chlupatou :-) :-) 

Mě zabije až se tam ukážu :-) Ale zas mě může hned vzkřísit, když je teď ten záchranář,že jo! 

(9.6.2019 06:59:12)

Vole :-) 

(9.6.2019 06:59:29)

Mám Tě ráda!!!