Včera v Právu a Stylu pro ženy | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Včera v Právu a Stylu pro ženy

Zveřejněno 10.6.2020

Včera (úterý 9/6) vyšel STYL PRO ŽENY, příloha Práva, kde na titulce ta, co vaří marmelády, a uvnitř nový velký rozhovor. Celý večer chodily milé vzkazy, posíláte recepty, fotky i různé odkazy. Dorazil také jeden link na modifikovaný můj recept z první knížky. Tvarohový noky, mák a třešně. Musí to být luxusní dobrota!  

V létě před pěti lety sepsala pro svůj blog „Co je k svačině, Terezko“, ta, co má ráda rozkvetlé louky v horkém létě. Já přebírám její povídání bez úprav, a fotografie jsou též z Terezy blogu. 

„Ovocný knedlíky libovolnýho ražení sou zkrátka skvělý. Mňam! A ty s třešňovou omáčkou a mákem ještě lepší. Inspirace přišla od Blanky Milfait - přesněji řečeno z její knihy (díky M. za knihu). Podle původního originálu se mělo jednat o noky s borůvkama. Nastal však neočekávaný zvrat a z borůvek se staly třešně. 4 koše plný třešní, co sem natrhala s tátou.

Na borůvkách sme byli taky. 2 týdny zpátky. Úspěch to byl fenomenální a neděle v lese k nezaplacení. Následovaly borůvkový tvarohový noky, borůvková marmeláda s kořením skořice-hřebíček-badyán (díky Bláňo!), borůvkový lívance, všechno s borůvkama. Červenec je skoro za náma a léto pokračuje. Takovýhle nádherný sem nezažila roky.“

Já doufám, že letošní červenec bude také krásný, a zatím, abyste nebyli ochuzeni o ten recept, který zachutnal ve velkém i u našich německých sousedů, a je součástí naší prezentace pro magazín Stern, koukněte níže: 

Příběh opravdové vášně (Estonsko): „Náš trajekt je v nedohlednu, další noc v přístavu. Myslím, že bych měla mému milému poděkovat za krásné verše. A protože láska prochází žaludkem, v našem případě to platí jaksi… v násobku, jdu na recept, který jsem zatím prozradila jen jednou, pro německý časopis Stern, jehož redaktor s fotografem přijeli do Pohoří na Šumavě pro reportáž. Na hodinku. Posnídali s námi na zahradě domácí bramboráky a studený uzený od Ericha z Rakous, zamilovali se do té pustiny s kouzlem obrazů mistrů prvních pláten a změnili plány. Zůstali 3 dny a podle toho i psaní o marmeládové paní a samotě v Novohradkách vypadalo. Dodnes se jím chlubím a z kluků jsou naši vzdálení kamarádi. 

Noky s borůvkovou marmeládou a mátou. 

Nechám odkapat půlkila měkkého tučného tvarohu přes plátýnko, ideálně dvě tři hodiny, aby se stal hutnějším, poté do něj vmíchám jeden žloutek a špetku soli, nakonec 160 g krupičky. Odstavím na dvacet minut. K varu v širším kastrolu přivedu lehce osolenou vodu. Mezitím si pomocí dvou lžic vytvořím noky. Chce to zkusit pokus omyl, prostým podebíráním z jedné lžíce na druhou, rukama proti sobě, půlprotočením lžíce podél osy.  Myslím, že se to nedá jinak popsat :-) Noky vkládám do vody, vařím 6 až 8 minut a pokud vytváří pěnu, sbírám ji. Nakonec je, třeba odpěňovačkou, vyndám. 

Mezitím si ale stihnu na pánvičce rozpustit máslo a v kastrůlku vedle prohřeju naši borůvkovou marmeládu. Počítám s menší lžící marmelády na jeden nok. Pozor, nepřevařuji. Je možné ji dochutit a lehce naředit polévkovou lžící bourbonu, maximálně dvěma. Nebo kvalitního koňaku. Marmeládovou omáčku servíruji v talíři, vložím do ní noky a ty přeliji rozpuštěným máslem. Navrch pár lístků máty a je hotovo!  

Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(11.6.2020 08:25:21)

No, super dobrota, už  aby byly třešně a borůvky 

(11.6.2020 08:28:24)

Přesně, zvláště pak dobrých třešní křupek už se nemůžeme dočkat :-) Pár let jsem neměla ani jednu... 

(10.6.2020 22:16:59)

Čoveče, já tu dovopravdy slintám!

(10.6.2020 22:47:57)

Tak prostě přijeď a já Ti je udělám :-)))

(11.6.2020 10:05:23)

Brzičko ❤️❤️❤️

(11.6.2020 12:24:46)

těším :-)

(10.6.2020 21:42:23)

Jo,četl jsem a koukal na ty pěkný fotky,co ten rozhovor doprovázely... dost dobrej výběr! A ovocný knedliky miluju! Bysme si mohli udělat až se sejdeme :-)

(10.6.2020 22:04:27)

Hele, to nebyl můj výběr, noviny měly soubor desítek a desítek fotek, a bylo na nich. Čím to asi bude :-) 
Myslím, že po bazénovém grilování v minulých měsících by podobná "dietní" seance přišla i vhod :-)  

(10.6.2020 22:48:14)

Gdy? 

(10.6.2020 23:09:16)

No, to byl asi jen můj neuvážený výkřik, bylo by to fajn, ale moje drahá polovička to vidí momentálně trochu jinak :-( a má pravdu. Tady  teď moc oslavného napětí nemáme. Ba naopak. Omlouvám se za nesplnitelný nápad...