100 let naší vlajky
Zveřejněno 31.3.2020
V Dolomitech jsme ji vyvěsili v den příjezdu a souběžně vyhlásili pod Marmoladou svobodnou českou enklávu. Později jsme jí postavili vlastní stožár na dominantním místě. Níže pak vlála vlajka Ladinů, kraje našeho usídlení a pod ní chvilku i ta italská.
Na Zalužanském zámku, loni v předvečer státního svátku, a před příjezdem první dámy České republiky, umísťuje muž českou vlajku nad hlavní vchod. A už tam zůstane napořád.
E-liška ji má na běžecké závodní kombinéze, a je na ni už v šesti letech patřičně pyšná. Nikdy bych ji nevyvěsila vedle toho podivného unijního logopraporu, a i v současném područí ji uznávám jako jediný symbol svébytnosti a suverenity. Také proto si dnes na sto let vlajky doma všichni připijeme!
A jak to bylo s jejím vznikem? Napsalo se toho všude hodně, proto nebudu nosit dříví do lesa, jen vyberu několik momentek.
Já myslím, že je moc dobře, že v ní nevidíme kdysi Masarykem zamýšlených a poamericku zakomponovaných 5 hvězd, které měly představovat Čechy, Slovensko, Moravu, Slezsko a Podkarpatskou Rus. Takhle máme podle světových vexilologů, odborníků na historii vlajek a na symboliku, jednu z nejzdařilejších státních vlajek, zároveň je jedinečná a nezaměnitelná. A ještě k tomu barevně ladí a je graficky čistá.
O barvách si můžeme myslet totéž, co můj muž, že představují krveprolití, čistotu a oblohu, anebo to prostší, že se jedná „jen“ o slovanské barvy, jako mají třeba Rusové nebo Slovinci, a že symbolika se k tomu dovytvářela až později. Pravdou zůstává, že bílá a červená, jsou barvy českého království a slovenský modrý klín je barvou ryze slovanskou.
Autorství je oficiálně dílem Jaroslava Kursy, píše se také o kolektivním autorství s Antonínem Valšíkem a Františkem Kyselou. A ačkoli se v historii našlo několik dalších sporných autorů (Knedlhans, Jareš) a různých tvrzení a návrhů datovaných tak či onak, nakonec odborníci přiřkli podpis učiteli, archiváři a úředníkovi z Blovic, na kterého pak ale současníci vlastně zapomněli. Včetně státu.
Zajímavé je, že na vyšehradském Slavíně má, a to jen a pouze díky údajnému autorství české vlajky, a namísto Jaroslava Kursy, hrob právě Jareš, a jako autor je tam stále uveden. Jménem strany.
Nic to nemění na skutečnosti, že jsme na ni doma všichni pyšní, milujeme ji a vzdáváme ji i patřičný respekt! Věřím, že to máte stejně.
S radostí pak tento text a vzpomínku věnuju příteli do Sudet :-) Díky, Radku!
Komentáře
Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit
A tak by to melo byt,Blani.U nas je vlajka na dome cely rok,a u vetsiny sousedu take.Budme hrdi na svoji zemi,ve ktere zijeme.U nas dvojmo.
100%
kéž by o tak měl každý!
Děkuju!! My doma na zahradě máme vyvěšenou Naší vlajku už několik let. To jsem si "přivezl" ze Švédska,tam na svou vlajku jsou velmi hrdí... je na každém domě nebo v zahradě. Tak, když k nám tenkrát někdo přišel na návštěvu,musel jsem pořád dokola vysvětlovat,proč tam ta vlajka vlaje...když není 1.máj :-) Je to Hrdost!
Přesně tak, mě to taky dostalo, když jsme projížděli poprvé Dánsko, Švédsko, Norsko, a stejně tak mě dostává, když se nás lidé ptají na totéž, co Tebe, nebo, zda to máme nařízený, že je zámek kulturní památka... nebo z jiných důvodů. Fakt zírám!