Covidové děti | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Covidové děti

Zveřejněno 8.4.2021

„My se nechceme nechat očkovat, ani testovat, nenávidíme roušky a… pojďme si nezaujatě povídat s naším hostem o covidových dětech.“ Tak takto Odborně a Objektivně začal nový podcast Přespříkop. Moderátoři nenechali nikoho na pochybách od první vteřiny. Zákopy vykopány. A když jeden z nich dodal, že je „společensky neukázněnou osobou“, chtěla jsem to vypnout.       

Ale…, kdysi jsem napsala, že jejich povídání s trenérem Bankem o Ester bylo príma, tak jim dám šanci to nepodělat úplně. Doposlechnu si rozhovor celý. Však ani podcast s Katkou Neumannovou nebyl špatný, což už nelze zase moc napsat o tom s lyžařkou Šárkou a… ten předposlední je pro mne naprostou tragédií. 

Pánové moderátoři pozvali profesora Berana, epidemiologa a aktivního oponenta prakticky všeho, co dnes symbolizuje systémový boj proti C-19, donedávna ocedulkovaného dezinformátora v otázkách covidových. Téma: Covidové děti. Pro mne velmi citlivé téma, kdy slýchám ve společnosti naprosto neuvěřitelné příběhy, vnímám pravdy převrácené naruby a útočnou demagogii, která právě ony příkopy vykopává, prohlubuje. To vše se topí v moři stupidity, na kterou pak reaguji, prostě musím, až… tím ztrácím i nejednoho známého, neřkuli kamaráda. 

Je těžké si nadále vážit lidí, kteří do světa skrze média a velmi hlasitě vlévají poměrně nebezpečné teze, jako například zlatý olympionik David Svoboda: „Současné výrazné omezení sportu je tragédií pro celou generaci dětí, následky mohou být celoživotní.“ A dodává: "Pokud dětem sport na jeden rok, nebo dokonce na dva roky úplně vypadne, nebo se drastickým způsobem sníží jejich pohybová zátěž nebo aktivita, tak to pro ně bude mít bohužel negativní celoživotní následky.“ Ukázkový případ manipulace a demagogie. Nic takového se přeci neděje!  

Vždy jsem brala jeho sportovní minulost za vzorovou, jeho přístup k dětem na Dukle za ukázkový, ale… asi bude něco pravdy na tom, že dopady antiC-19 opatření na některé z nás doléhají… destruktivněji. Dělají s námi psí kusy, oslepují jindy tak ostrý pohled a zatemňují mysl. Pak mezi nás všechny vráží neuvěřitelné názorové klíny. Jako volby, třeba ty prezidentské, chtělo by se dodat. David Svoboda se nám snaží podsunout nehoráznou lež o tom, že děti nemohou sportovat!  

Sledujeme stovky a stovky sportovců, většinou atletů, běžců po celém větě. I ze zemí, kde vládl, či vládne tvrdý lockdown. I tam jsou negativisté a podsouvači podivných „pravd“, ano, ale děti, které sledujeme a které chtějí sportovat, ty sportují. Připravují se dennodenně na dobu po C-19. A mezi dospěláky platí totéž. Amatéry počínaje, výkonnostními sportovci konče. Namátkou třeba hvězda světového sprintu Chambers, který by se měl stát Eli novým trenérem, ten běhá se svými svěřenci dennodenně v londýnských parcích! Jiní zase v Praze na Letné, další v Římě ve Villa Borghese, další po nábřežích pod Eiffelovkou, také Mostem v parku za divadlem, v Berouně přes Městskou horu, sjezdovkou nahoru v Písku nebo… za humny každé jedné ze šesti tisíc obcí, které v zemi máme! Ano, za humny, za posledním domem, za stodolou, za potokem, za sakra kdekoli to jde! A jde to! 

Mohou trénovat (sportovat, pohybovat se) VŠICHNI! Každý má kousek do domu… les, park, zahrady, louky, neoplocená hřiště, lesoparky nebo jen… schodiště, nefrekventované silnice, polní cesty, atd. Kdo chce, a za tím si stojím na 100%, může sportovat denně a bez omezení! Je jedno, jestli jsi z Prahy, Poděbrad nebo z Horní Stropnice. Mluvím o pohybu, mluvím o běhu, chůzi, kole, cvičení s vlastní váhou, protahování… atd. 

Vše ostatní, ty kecy, že to nejde, to je strašně nebezpečné - a mimochodem, má to autorům sloužit především jako hůl na ty, kdo utváří covidové uzávěry a věci s tím spojené. Má jim to umožnit vymezit se proti politickému názoru druhé strany, proti jeho nositeli. Jsem přesvědčená, že tady je zakopaný pes.  

Děti po celé generace NEpotřebovaly ke sportování dnes uzavřená sportoviště s různou škálou vybavení, hřiště s umělým povrchem, volnočasové areály či speciální areály s tartanovou dráhou, ani jiné vymoženosti! NEpotřebovala to moje generace, NEpotřeboval to můj muž, který celé dětství a dospívání aktivně a výkonnostně sportoval, NEpotřebují to ani naše děti! A nic jim v tomto ohledu nechybí! Stačí pole, les, osamocený strom, kameny, zábradlí, meze, potoky, schody… oranice nebo sníh, klády nebo pařezy, stačí prostě selský mozek a příroda okolo!  

Ne, nejsem slepý obhájce nařízení, nejsem ani nadšená z těchto, to by si mohl myslet jen úplný pitomec – covidový lockdown nám zničil dlouhé roky budované podnikání ve dvou zemích, znemožňuje svobodně cestovat z jednoho domova v Čr do druhého v Itálii, zastavil Eli všechny závody, ale… nebudu tvrdit, že moje děti díky tomu všemu nemohou sportovat, tloustnou a dementní! Ba naopak. Sportují dennodenně, aktivně a bez problémů! Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. C-19 je výmluvou pro ty, kteří tvrdí, že jejich děti nesportují a směřují k obezitě dnes, k cukrovce za rok a vysokému tlaku za dvacet. 

Jsem stopro přesvědčená, že ale mnohé nesamostatně přemýšlející a jednající matky, výmluvným a omluvným řečem naslouchající jedinci a další… na podobná tvrzení skočí, však se jim i hodí! Budou na ně svádět vlastní neschopnost děti ke sportu přivést, a neochotu pro rozumný a zdravější životní styl jejich dětí cokoli udělat. Ano, nejedna moderní městská maminka bude těmto pohledům tleskat, bude je sdílet a diskutovat o nich online s kámoškama. Navzájem se budou utvrzovat v tom, že ty jejich děti prostě trpí, protože covid… No, a když se k tomu přidají další perličky, jako ta z následujícího odstavce, je na průšvih zaděláno.

V médiích jsme se mohli dočíst postesk obezitologa Matoulka, který upozorňuje, že ono „to vše“ může mít dopad také na děti, které si osvojují pohybové vzorce (zdůraznil, že se učí též padat). Prý vzhledem k chybějícímu dennímu řádu mohou být náchylnější sklouzávat k lenosti, tudíž lze v budoucnosti u covidových dětí čekat více úrazů. Mno, jistě pan Matoulek ví, že naše děti jsou snad netlustější v Evropě, ultra líné, tělocviku se vyhýbající a… a že už dlouhodobě nejedna městská školka pořádá outdoorové seance za účelem naučit děti z měst pohybovat se mimo chodník. V lese, po sněhu, mezi stromy například. Na Srní jsme takové grupy vídali co týden. Děsivé. To je realita. Nemá s covidem nic společného. 

Ale zpět k podcastu v úvodu. 
Ta necelá hodina povídání o dětech vůbec nebyla, ačkoli název zněl jasně. Slyšela jsem jen a pouze napadání vládních opatření (jako kdyby v jiných zemích opatření nebyla, či byla jiná, nebo snad úspěšnější). Slyšela jsem obhajobu pana profesora, že on dezinformátor není (a já mu v tom i věřím, má jen jiný názor), slyšela jsme vše, jen ne to… proč děti sakra nesportují! Slyšela jsem, že vládní opatření nechávají na dětech a jejich sportování nezvratné škody, protože prý (opět manipulace, jako od Svobody) protože si díky covidu nemohou užívat jejich oblíbený sport, nebo jen venkovní pohyb. Pánové, jediný, kdo nese odpovědnost za to, že děti nesportují, nehýbou se, tloustnou a blbnou, jsou rodiče! Před covidem, během něho i po něm to platilo, platí a bude platit! Ne Systém, ne žádná opatření, ne, ne a ne! 

Zaznělo tolik smutných vět, které jsou sice některé i pravdivé, ale zasazené do kontextu vyznějí jako nejnižší demagogie a lumpárna… třeba ta o tom, jak děti potřebují alespoň hodinu pohybu denně, jinak se nevyvíjí dobře. No ano, potřebují, ale není žádný důvod ji nemít! Není důvod takto veřejně lamentovat, svádět kulatost a pohodlnost dětí na Babiše, ministra zdravotnictví nebo policejní kontrolu na hranici okresu! Ale pánové se rozjeli a bezostyšně vypustí do éteru, že díky vládě a jejím nařízením děti tu hodinu nemají! 

Proč nechají rodiče děti ležet u televizí, počítačů a telefonů, proč je nevyženou před barák do parku nebo lesíku? Denně, v dešti, v mrazu, za rozbřesku i před večeří, pořád!? Tam hledejme zakopaného psa a odpovědi! 

Co by měl říkat ten, který je od sportu odtažen 100%, opravdu 100% díky úrazu, nebo nemoci, dík odcestování rodičů za prací i s dětmi do ciziny, díky čemukoli?! To jsou také „odepsané“ děti? Ty se ke sportu také nevrátí, a při pokusu o překonání prvního lesního kořenu dojdou těžké újmy na zdraví? Nemohu si pomoci, jsou to od citovaných pánů ostudné názory! Mají své posluchače, mají i ty citlivě naslouchající, jsou chytří a měli by tedy o dopadu slov přemýšlet! Zvláště pak v této vypjaté, podrážděné atmosféře a v době bezesporu zjitřené.  


Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(13.4.2021 10:17:45)

Ano, Blani,

je to přesně tak. Náš vnukosyn Honzík běhá a jezdí na kole několikrát denně. Je to jeho bytostná potřeba i přesto, že je u nás na kopci sám dítě. To, že děti nemohou nebo nechtějí sportovat je jen lenost nebo neschopnost rodičů. V tom lepším případě bych mohla snad říct, že je to i únava rodičů.

Držím palce Vám i všem dětem v této zemi. Určitě to zvládneme a bude zase dobře. babimami Helena

(13.4.2021 20:41:13)

Přejme všdem dětem v této zemi, a nejen tady, rodiče s otevřenou hlavou, selským rozumem a srdcem na tom správném místě! A moc pozdravuju do dálky :-)

(10.4.2021 00:37:44)

Naše děti jsou v tomto "bezškolním" období velmi spokojené (já už méně), protože mají o dost víc času  na pobyt venku. Kdyby tady šla vložit fotka, pobavila bych vás běžkařským oválem, který si z prvního sněhu vytvořil  syn přes celou šířku zahrady a v každé přestávce mezi online výukou vyběhl. Večer pak s čelovkou. Nikde v okolí už žádný sníh nebyl a u nás sice zelená zahrada kolem, ale ovál držel :-D Sice zpocený a zadýchaný, ale vždy u počítače na hodině seděl včas. 

(10.4.2021 08:45:50)

Ano, Barboro, přesně tohle může 100% dětí. Jistě, i ty, co nemají dům a zahradu, ale mají 100% do pár minut od btovky či paneláku prostoru dost, aby se SPORTOVALO! A ukrutně mě štve, že se do toho tak aktivně motá Olympijský výbor a podobné kecy, lži a demagogii podporuje! 

(8.4.2021 16:47:56)

I já si občas vyslechnu od různých lidí i mých známích jak je to všechno na h...o, že děti jsou pořád doma,že nic nemůžou...a hlavně,NEMŮŽOU CHODIT NA KROUŽKY...no ty volééé!!!! Jaký kroužky??? Venku, okolo každýho baráku je nějakej chodník,cesta,tráva...tam se dá dělat věcí!! Miliarda kotrmelců, miliony kilometrů na kole nebo si jen zaběhat, prostě lítat celej den venku. No jó, ale ty rodiče těch dětí...tam je ten problém,serou mě! :-)

(8.4.2021 18:19:36)

Stará pravda, to čím, kým a jaké je dítě, to je jen a pouze práce rodičů. V dobrém i zlém. Řekni našim dětem, že je covid a že nemohou jít na dvě hodiny ven, jako byla Eli a Mia teď odpo na kolobrndě. Okruh 5km. Lezení po kládách k tomu, mistrovství světa ve skoku přes kaluže a... a Max to šel pěšky :-) Řekni to Tvým klukům, že je covid a nemohou sportovat a musí ležet u telky :-) Že jeden nemůže skákat a posilovat, druhý že nemůže jezdit na kole a boxovat a běhat, že to nejde, protože... protože co? Je to děsná tragédie, co je lidem nalháváno! A tragédie x 1000, kolik lidí tomu věří!