Kdyby blbost nadnášela | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Kdyby blbost nadnášela

Zveřejněno 24.2.2022

Mockrát jsem psala o tom, jak politika, především pak volby, v posledních letech katastrofálně rozděluje společnost. Ale nejen politika, nýbrž i četná společenská a sociální témata, vyhrocená vždy médii pro umělé zajištění větší sledovanosti, čtenosti. Stačí poukázat na problematiku ekonomické migrace, volbu prezidenta nebo antiCovid opatření.

Lidé se stále více a více nenávidí. Jiní jim v tom stále více a více pomáhají. Další z toho stále více a více tyjí. A ještě další všechny díky tomu stále více a více ovládají. Víme to, ale jako hlupáci to akceptujeme, násobíme, žijeme v tom.  

Máte stejné zkušenosti? Opustili vás lidé okolo, přestali s vámi mluvit, nezvedají vám telefon, neodpovídají na pozdravy… protože volíte Petra a ne Pavla, protože očkovaní nebo ne, protože si přejete zlepšovat jižní Súdán namísto vlastní obce? Ano?  

Rodiny rozpolcené, zničené vztahy, rozpadající se manželství, odchody ze zaměstnání, vyhazovy z firem…, či ukončené „dodavatelsko-odběratelské“ vztahy. Slyším to dnes a denně, ráno jsme to rozebrali s přáteli u kafíčka, čtu o tom tam i tady, ale osobně jsem dodnes neměla „to štěstí“. Jedna z našich největších fanynek, kamarádek a podporovatelek, je velmi aktivní příznivkyně ultralevice, feminismu a zeleného šílenství. O těchto tématech hovoří kdykoli se vidíme. Mám ji proto nenávidět? Kdepak, poskytuju jí útěchu a nabízím léčebné metody na její diagnózu :-)

„Protože jste příznivkyní Miloše Zemana a jeho manželky, nemám už o vaše marmelády zájem.“ To přišlo včera. Asi mě to nepoloží, asi mě to ale přesto mrzí. Ne pro ty dva neprodané kousky, ale pro potvrzení mé obavy z toho, kam jdeme, kam jsme už možná došli. Je mi milé paní v podstatě líto. 

Mám se v konzumu zajímat o to, zda vedoucí volí rudou lůzu… starou či tu novou? Nebo lůzu černou či vícebarevnou? Mám se ptát mé lékařky před vypsáním receptu, zda posílá DMS na podporu řízené migrace? A jak případně pak zareagovat? Má mě zajímat, koho volí předseda představenstva naší banky, nebo na co jezdí kurýr, který mi dnes přivezl z Belluna pizzy? Zda na špinavou naftu či stejně špinavou elektřinu? Mám mu je případně hodit na hlavu? Ach jo. 

Chápu, že mít doma partnera, co má nad postelí plakát (a posouvá ho nad moji polovinu lůžka) vyšinuté Gréty v objetí s ještě vyšinutější Lovato, by bylo fakt… bolestivé :-), ale mám jistě argumentační střelivo k tomu, aby nad postel raději umístil plakát vyšinuté maminky, co se rozhodla dovést dcerku na její vysněnou olympiádu :-) A pokud ne, přece se s ním kvůlivá té severské koze nerozvedu.

Pokud někdo neunese názor druhého a pro tento blízkého zavrhne jako člověka, nesvědčí to nic o držiteli „kontroverzního“ názoru, ale jen a pouze o neúctě, ztrátě respektu, deklasování oněch demokratických hodnot a vlastní slabosti člověka, který se rozhodl… zavrhnout blízkého pro názor.  


Komentáře

Zatím zde nejsou žádné komentáře. Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit