Ledové město | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Ledové město

Zveřejněno 14.9.2020

Je to přesně dva roky, co jsem psala o záchranné akci na masivu Marmolady. Byl poslední den sezony v Dolomitech a lanovka nahoru vezla jednotku horské služby Soccorso Alpino. Záchranáři měli najít  trhlinu v ledovci, kde hluboko v nitru staletého sněhu čekal na záchranu... můj muž. Někde tam se rodila jeho pozdější cesta do SUEMu, stát se záchranářem. 

Kdyby tam tehdy spadl, nejspíše by mu už nikdo nepomohl, nikdo by o něm nevěděl. Pukliny jsou nebezpečné a hluboké... nemají jednotné dno, ale navazují na ně další trhliny kamsi do prázdnoty a co metr, to smrtící nebezpečí. Nikomu bych to nepřála... A přesto tam v patnácti metrech bílého pekla jeden muž byl.

Dobrovolně. 

Záchranáři potřebovali těžce zraněného dobrovolníka, a jak my jejich vicešéfa zaměstnáváme a bydlíme hned pod horou, slovo dalo slovo, a výběr byl jednoduchý. No a můj muž… je pro každou (píčo…., tedy, dokonalost :-)

Proč o tom dnes píšu? Led tam nahoře co rok mizí, i ta puklina v největší síle ledu, přibližně 20 metrů, již dnes doznala neodvratitelných změn. Ne, nechci polemizovat o oteplování planety, ani náhodou ne, však v historii tam sníh byl, ale také nebyl, a jistě jednou zase bude. Píšu o tom jen a pouze proto, že je mi toho ledovce líto. Možná je mi líto našich dětí, že si ho neužijí více, jako my, jako generace před námi, prostě, mizí. Je to jediný a poslední dolomitský ledovec.  

A o tom, co se během jeho mizení dá najít, jaká jsou jeho tajemná zákoutí, proč na něm pořádáme slavný běh na nejvyšší horu Dolomit a další závod zase cestou dolů :-), bychom mohli vyprávět hodiny. Kluci jsou na něm prakticky denně, a náš Franz ho zná lépe, než vlastní postel! 
………………………………

Přebírám z internetu: 
„Ledovci na nejvyšším vrcholu italských Dolomit zbývá možná jen 15 let života, varují vědci. Ztratil 80 procent objemu.

Ledovec na hoře Marmolada, nejvyšším vrcholu italských Dolomit, by mohl kvůli globálnímu oteplování do patnácti let zmizet. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na výzkum vědců z univerzity v Padově.

Před deseti lety ztrácel ledovec ročně pět hektarů ze své rozlohy, za poslední tři roky to bylo pokaždé devět hektarů. Příčinou nejsou pouze vysoké teploty, připomněl profesor Mauro Varotto. Ledovce ubývá, protože se zmenšil jeho objem a už to není „živý systém“. Jakmile je tloušťka podle Varotta menší než jeden nebo dva metry, povrch ledovce se začne narušovat.

„Ledovec za posledních 70 let ztratil více než 80 procent svého objemu,“ konstatoval Aldino Bondesan, který v oblasti koordinuje společnosti glaciologů. „Možná mu zbývá jen 15 let života,“ dodal. V roce 1954 měl ledovec 95 milionů čtverečních metrů a od té doby se zmenšil na nynějších 14 milionů čtverečních metrů.

Za první světové války v ledovci vykopali labyrint ledových tunelů rakouští vojáci. Odhaduje se, že tunely se nacházely až v hloubce padesáti metrů. Vojáci se spustili dolů trhlinami a vydlabali dvanáct kilometrů chodeb, které tvořily legendární ledové město.

Itálie vyhlásila válku Rakousku v roce 1915, aby na habsburské říši získala území, na něž si činila nárok. Ve snaze prorazit rakouskou linii napadly italské jednotky rakouské vojáky v zákopech na svazích Marmolady. Ledové město se jim ale nikdy dobít nepovedlo a v roce 1917 byla Itálie nucena stáhnout své vojsko z celého regionu.

Tající led čas od času odhalí nějaké svědectví o válečných dobách: mrtvého vojáka, sklady potravin, noclehárny sbité z dřevěných trámů, zbraně nebo osobní věci.“
Převzato z Lidovk.cz

Hromada krásných fotek je ZDE! 


Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(15.9.2020 09:51:47)

Fantastické fotky... jak nám to chybí

(15.9.2020 10:02:40)

Jak mi mluvíš z duše...