Příběh opravdové vášně | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Příběh opravdové vášně

Zveřejněno 15.1.2019

Ještě nemáš POV? A přeješ si mojí prvotinu? Pak... napiš a my Ti ji pošleme s dárkem v hodnotě poloviny ceny knihy. A pokud nevíš, co to POV je, pak prosím, tady je recenze z portálu kritiky.cz:

"Blanku Milfaitovou jsem do přečtení její knihy neznala. A to i přesto, že patří k známým osobnostem, je držitelkou několika prestižních „marmeládových“ ocenění (dokonce i za nejlepší marmeládu na světě!), má svou kavárničku na Šumavě… Důvodů, proč mě zaujala její kniha „Příběh opravdové vášně“ bylo hned několik – ráda se porozhlédnu po nějakém titulu, který trochu vybočuje z řady románů. I když miluju knihy a různé klasické příběhy čtu děsně ráda (ať už je to cokoliv – thriller, dystopie, romantika…), tak jednou to chce prostě nějakou změnu. A tu jsem potřebovala teď. Kniha má sympatickou obálku, vyzařuje z ní štěstí - to způsobuje určitě úsměvavá a sympatická autorka Blanka, která drží své marmeládky, jako kdyby to byly klenoty. Naprosto chápu její vášeň k vaření marmelád, jídlu a objevování, proto mi kniha hned padla do oka a já jsem se nemohla dočkat, až dorazí domů.

Když jsem knihu vybalovala, řekla jsem si jen: páni! Takhle kvalitně zpracovanou knihu jsem už dlouho nedržela v ruce. Přestože čtu často knihy v pevné vazbě, tak tento hardback byl poctivý a propracovaný do každého detailu. Kniha je velká a také pořádně těžká (tedy co se dnešních knih z tenkého a lehkého papíru týče). Ale to je správné! Po dlouhé době jsem otevřela opravdovou, pořádnou knihu! A to ani nemluvím o barevném zpracování, fotkách, které tvoří velkou část obsahu a také i praktické šňůrce-záložce, která se vždy hodí. Tohle zvládlo nakladatelství Mladá Fronta na jedničku s hvězdičkou!

Ale nyní už k obsahu, o to přeci hlavně jde. Nečekejte žádné smysluplné vyprávění z cest, deníčkové zápisky, které na sebe navazují. Nečekejte epický závěr, i když… ten má vlastně docela šťávu! Buďte připraveni na příjemné a především lidské vyprávění, rady o životě, ze života a do života. Blanka není žádná mistrná spisovatelka, to nemyslím nijak zle, jen chci podotknout, že se nesmíte zarazit nad jejím osobitým stylem psaní. Mě její kamarádský styl ale moc vyhovoval, přenesl mě do takového domácího prostředí a z jejích krásných a poučných slov čišela jen upřímnost.

Asi se ptáte, o čem Příběh opravdové vášně vlastně je? Já bych ho osobně označila jako skvělý životní průvodce, který vás nakopne. Ale lepší bude nejspíš napsat to, že se jedná o zápisky z cest, kdy se Blanka společně s jejím přítelem a čerstvě narozenou dcerou Eliškou vydala na roční marmeládovou expedici, projela tři kontinenty, sbírala mnoho různých plodů, jejichž názvy ani neznáme, potkala záhadné cizince, nebezpečné mladíky, zjistila, jaké je to být okradena, vařila kila marmelád, uvařila největší marmeládu na světě, získala ocenění za nejlepší marmeládu na světě… Nejraději bych Blance pogratulovala a strašně ráda bych ji někdy potkala a popovídala si s ní. Příběh totiž není jen o receptech na marmelády (což je skvělé, že je nám autorka prozradila!), ale představuje také Blančin životní příběh, nelehká rozhodnutí, rozepře s rodinou, hledání sebe sama v dnešním technickém a moderním světě. Kniha mě nakopla k navrácení ke „kořenům“, lehkosti bytí a prostého žití. Proč si nejsme schopni užívat života, jaký máme? Proč si neceníme kvalitních potravin, které nám jsou dostupné? Vždyť tuto zprvu složitější a dražší možnost nechceme vidět a raději nakupujeme jídlo-nejídlo v supermarketech. Proč se nepozastavit a popřemýšlet o tom, co, jak a proč vůbec dělám? K čemu, pro koho je to dobré? Pomůže to někomu?

Jak si asi dokážete představit, mohla bych pokračovat donekonečna. Tím chci jen říct, že mi Příběh opravdové vášně pomohl otevřít oči a popřemýšlet o životě a o kvalitě surovin, které denně jím. Jinak recepty, fotky z cest, příhody… celá kniha pro mě neměla chybu a já jsem jen četla a byla unešená.

Tak lidskou, poctivou, od srdíčka a s láskou psanou knihu jsem dlouho nečetla a vím, že už dlouho číst také nebudu. Nemohu nic jiného, než vřele doporučit! U nás doma kniha měla obrovský úspěch, a to u všech generací, takže se nebojte a s chutí do čtení a marmeládového mlsání!"
Vendula Jindrová 
 


Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(26.1.2019 16:24:04)

Vytahuji ji často, po večerech třeba k prohlížení těch nádherných fotek, během celého roku vždy, když se chystám na nějakou marmeládu, mám ji moc ráda, stejně jako Příběh psaný do vody! Ale hned bych ji brala s tím dárkem a tiše doufala, že to bude nějaká úžasná marmeláda! Protože tu poslední, ještě z Šumavy, višně s čokoládou, jsme snědli na podzim! 

(26.1.2019 17:22:55)

:-) :-) :-) 

(15.1.2019 19:48:18)

POV. Moje bible. Moje útěcha. Moje kniha s velkým K. Rozčísla mi život, uzavřela chmurnou kapitolu a nastartovala tu správnou cestu. K pročítání či prolistování se vracím opakovaně. Je náplastí na neduhy i srdceboly. Má čestné místo v mé knihovně. A už je fajně ohmataná :-) Mám ji MOC ráda. A Tebe, Blani, taky ❤️

(15.1.2019 19:50:26)

Tys neuvěřitelná :-) Mám Tě moc ráda!