Temná zima | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Temná zima

Zveřejněno 14.5.2020

Dennodenně se snažím doma naznačit, že uvolňováním a sundáním roušek se zase tak moc dobrého nestane. Ba naopak. A že by bylo dobré se připravit na to, co přijde. Nezodpovědní napříč Evropou zaviní rychlý návrat pandemie. V silnější podobě. Hrozba nejtemnější zimy v moderní historii je reálnější, než cokoli jiného.  

To je věta, která by měla probudit každého z nás. Život už nebude, jako kdysi. Strach zakoření i tam, kde neměl donedávna šanci. Změní se vše, co jsme znali, a nikdo neví, jak moc. A kde to skončí. Dnes média přinesla zprávu, která na klidu nepřidala a ze které vybírám: 

„Druhá vlna koronaviru, která zasáhne Evropu na podzim, bude mít více obětí, protože ve stejné době by mohly proběhnout epidemie jiných nemocí, varoval ve čtvrtek v rozhovoru pro list The Daily Telegraph představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Podobně se vyjádřil přes Kongresem i americký imunolog Rick Bright, který varoval před „temnou zimou”. Hlavní britský zdravotní expert profesor Chris Whitty už dříve také varoval, že druhá vlna může být vražednější než první, jak tomu bylo u pandemie španělské chřipky u let 1918 až 1920.“

Desítky tisíc mrtvých v nejvyspělejších zemích Evropy. Naprosto nekontrolovatelné šíření pandemie C-19 na východě od našich hranic, třesoucí se Indie i Amerika a časovaná bomba uložená kdesi v Africe. To je dnešek. V ty samé dny nám dennodenně píší dychtící po prázdninách v Itálii. Prý jestli otevřeme. A statisíce dalších nevidí minuty, kdy bude možné vyrazit do Chorvatska. Alespoň tam. Nebo jinam k moři. Hurá na cesty! 

Nedá se bez moře a cestování jedno léto a zima přečkat? Je opravdu nutné riskovat a do ohně přilévat oleje? S podzimem a počátkem zimy nás čeká vlna chřipek a angín, případně prostých nachlazení, podle odborníků se mohou přidat epidemie jiných nakažlivých nemocí, koktejl 100% oslabující každého z nás, koktejl, na který druhá vlna C-19 snad i čeká… :-( Roky jsme cestovat nemohli, nevydržíme pár měsíců na zadku doma? Nenecháme raději naše peníze našim podnikatelům?  

Jistě nás nebude nikdo podezírat z přehlížení problémů, které má turistický sektor. Však jsme s celým našim podnikáním uvnitř. Jsme na kolenou, jako každý, komu dává obživu turista či cestovatel. Nepíšu tu o tom poprvé. Ale poprvé napíšu, že by bylo lepší letos nejezdit nikam jinam, než za vlastní humna. A velmi opatrně. My náš dolomitský kemp neotevřeme! Nejvíce klientů nám dělají Italové, Španělé, Francouzi a Britové. Země též nejvíce zasažené pandemií. A i tam se už třesou nezodpovědní, aby vyrazili na prázdniny napříč Evropou. Kolik mezi nimi bude nositelů bez příznaků?! Kam všude virus zanesou?! Víte, že například horské oblasti zůstaly dodnes docela ušetřeny? Nechápu to. Nechápu a zlobím se.  

Na miskách vah jsou krachující některé hotely, mezinárodní dopravci a navazující služby, oproti dalším desítkám tisíc životů, oproti následující ekonomické superkatastrofě! Moje rodina dnes, především dole v Itálii, přichází o desítky milionů, a vzhledem k našemu věku to nejspíše už nikdy nenarovnáme - ale cennější je mi zdraví našich dětí! 


Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(15.5.2020 08:15:47)

Viry byly, jsou a budou. Jestli lidstvo jednou nebude, viry a bakterie tu naopak budou. Forever. To je holý fakt. A zahubí nás strach. To je také holý fakt... Jsem opravdu ráda, že nás média pravidelně nabubřele a přemrštěně neinformují o počtech úmrtí na onkologická a cévní onemocnění (mrtvice, infarkty). To už by se totiž klepal každý z nás a raději by si dobrovolně hodil smyčku. Mám dnes našlápnuto ostře a syrově surově...

Ale jedna vlídná rada. Jakýkoliv virus je na nás krátký, pokud máme dobrou imunitu. Pečujme tedy o ni, hýčkejme si ji. A jak na to? To už je docela alchymie. Heslovitě asi takto - dobrá strava, dostatek spánku, tekutin i pohybu, v neposlední řadě psychická pohoda. Moje stařenka říkávala "mít dušu v péřu". Stravu, tekutiny i pohyb máme plně ve svých rukou. Se spánkem to bývá horší, ne každý chrní bez obtíží. Třešnička na dortu je naše psychika, klid na duši je poklad a tenký led zároveň...

PS: já mám ostře, syrově a surově jasno, kam v létě pojedu. No přece Zalužany č.1 ❤️

(15.5.2020 09:35:32)

Miluju Tě, protože si tak pozitivní :-) Tím vyvažuješ moje chmury ve všech pohledech, kterými vnímám svět... Máš stopro pravdu, je to tak - jen si myslím, že i právě vzhlem k našim jiným pacientům, třeba právě onkologickým, není třeba šířit světem další, jejich situaci zhoršující špínu... :-( Je to jako s  tou rouškou, ohled k sobě i k druhým. 

A na Tebe, na vás tady se moc těším! Krásný víkend!