Tykadla | Blanka Milfait | domácí marmeláda, Slunečná kavárna

Tykadla

Zveřejněno 6.8.2020

Letos je to právě deset let, co olomoucký řidič autobusu Roman Smetana nakreslil politikům napříč spektrem na předvolebních plakátech tykadla. Občanská demokratická strana se tehdy cítila natolik pobouřena, že se jako jediná z poškozených stran účastnila trestního řízení.

Vloni šířil Martin Lang, tehdejší politik ODS a místní zastupitel v Jesenici u Prahy, prohlášení, v němž vyzýval k podřezání prezidenta republiky. Řadu poslanců označil kvůli jejich hlasování v parlamentu za „proradná prasata, jež je dovoleno a nutné zabíjet”.

Řidič autobusu byl odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 15 667 Kč a ke sto dnům obecně prospěšných prací. Pokutu zaplatil, na práce odmítl nastoupit, byl proto odsouzen k trestu 100 dnů odnětí svobody nepodmíněně. Po třech týdnech skrývání se sám policii přihlásil a trest nastoupil.

Případ Martina Langa tak dramatický nebyl. Soudy již pravomocně rozhodly, že dotyčný nespáchal žádný trestný čin, a bývalý radní se nemusí obávat postihu. Proč byl vlastně vyloučen z ODS, není tedy zřejmé. Prezidentovi ani poslancům se omlouvat nehodlá.

Jaké plyne z obou příběhů poučení? Pokud by Roman Smetana tušil, jak to u nás chodí, nemaloval by tykadla, ale vyzval by rovnou k podřezání a vykrvení politiků, kteří mu nejsou sympatičtí. V tom případě by se mu podle všeho nic nestalo.

Martin Lang se zachoval mnohem prozíravěji. Nedovolil si přimalovat žádnému z ústavních činitelů ani jediné tykadélko. Dobře věděl, že kriminál by ho neminul.

Jak konstatoval v případě bývalého olomouckého řidiče Nejvyšší soud, „každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál (ohrožovat lidské zdraví či život)“.

Občané aspoň propříště vědí, že nikoli výzvy k zabíjení, ale kreslení tykadel může fatálně ohrozit zdraví a životy politiků.
Autor: Keller Jan, převzato: novinky.cz

………..

„Dovětek můj malý: Dokonalý text o spravedlnosti a politické pomstě ubožáků. Pomstě na malém řidiči autobusu - výše jejich odvaha nedosahuje. Na Langa, politika ODS a zastupitele v Jesenici u Prahy jsem podávala trestní oznámení osobně, po dnech, kdy nikdo nekonal. A s pocitem studu, že žiju v zemi, kde tohle a takhle dělá politiku, a nikoho odpovědného to nepobuřuje k činu! Dodnes ho považuji za ubohého hulváta s výrazně nižším stupněm inteligence. 

Není tam u nich ale jediným blbem. Spolustraníkem mu byl další vejlupek podobných kvalit, sdílející s ním (Langem) dno politické žumpy, též aktivní politik a odsouzený kriminálník Novotný. Ano, ten řeporyjský lhář a štváč. Jedinec pyšnící se mimo jiné i velmi nízkou schopností vcítění (empatie) a porozumění sociálním situacím. Zde je třeba se ptát, jak může jedinec evidentně trpící sociální nezralostí, problémy v sociálních vztazích a komunikaci, dělat starostu. Stejně poškozeným občanům, slepým občanům... nebo? 

Řidiči busu Smetanovi, kdybych svět před deseti lety sledovala jako dnes, bych poskytla s nadšením nejen útočiště, ale i pořádného právníka a poté armádu pomocníků! Společně bychom domalovali ne tykadla, ale pořádné prasečí rypáčky těm, co proto němu svolávali soudce a policii! Jsme zemí plnou podivných paradoxů.“


Komentáře

Pro možnost komentovat se musíte Přihlásit

(6.8.2020 10:34:52)

ANO, ROZHODNĚ !!! víc není třeba dodat. Helena

(6.8.2020 11:54:52)

Ještě ale máme ty ostrůvky pozitivní deviace :-) Na vsích a na horách... to víme my obě .-)